Το έργο αυτό αποτελεί την κορύφωση του τελικού project Εικαστικής Αγωγής, κατά τη χρονιά 2023-2024, με θέμα «Το ίχνος ως απόδειξη της κίνησης στο χώρο – Ο χώρος ως μέσο εικαστικής δημιουργίας», που εντάσσεται στην ενότητα «Χώρος – Τόπος» του αναλυτικού προγράμματος.

Κατά τη διάρκεια του project τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν την εικαστική έννοια του «ίχνους» μέσα από διάφορες πειραματικές τεχνικές (μερικές από τις οποίες περιλάμβαναν μπάλες αντισφαίρισης, εκκρεμή και σφουγγαρίστρες!) χρησιμοποιώντας διαφορετικά υλικά. Στη συνέχεια, απομόνωσαν τα ίχνη που είχαν παραχθεί κόβοντάς τα και τα χρησιμοποίησαν για τη δημιουργία μικρών ομαδικών συνθέσεων, αξιοποιώντας τη γνώση και τη διαίσθηση που απέκτησαν μέσα από προηγούμενα project.

Στο συγκεκριμένο έργο χρησιμοποιήθηκαν ακρυλικές μπογιές και είναι το προϊόν συνεργασίας 12 τμημάτων (περίπου 250 παιδιών!). Το έργο έχει διαστάσεις 310x153cm και κοσμεί την είσοδο του σχολείου μας, αφού του έγινε επεξεργασία με εποξική ρητίνη.

Διδασκαλία – Καθοδήγηση – Επιμέλεια
Ανδρέας Χατζηαθανασίου

Μπορείτε να δείτε την πορεία εργασίας του project, πατώντας εδώ.