ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS KA121

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Ηλιάδα Ευριπίδου και Σμαράγδα Ευριπίδου επισκέφθηκαν την περίοδο 4 – 7 Ιουνίου 2024 την πόλη Κάουνας στη Λιθουανία, για παρακολούθηση εργασίας (job shadowing) σε σχολείο. Φιλοξενήθηκαν από το σχολείο Vytauto Didžiojo universiteto klasikinio ugdymo mokykla της περιοχής.

Στις 4 και 5 Ιουνίου είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν ένα από τα τρία παραρτήματα του σχολείου, το οποίο βρίσκεται σε μια καταπράσινη περιοχή δίπλα από τον ποταμό Νέμουνας που διασχίζει την πόλη του Κάουνας. Στις 7 Ιουνίου φιλοξενήθηκαν στο δεύτερο παράρτημα του σχολείου που βρίσκεται δίπλα από ένα καταπράσινο πάρκο, σε άλλη περιοχή της πόλης. Στα δυο αυτά κτίρια, υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί τις ξενάγησαν στους χώρους του σχολείου, στις τάξεις και αλληλεπίδρασαν με εκπαιδευτικούς και μαθητές. Παρακολούθησαν μαθήματα σε τάξεις και συζήτησαν με τη συντονιστική ομάδα του σχολείου θέματα οργάνωσης και πρακτικής, συγκρίνοντας το εκπαιδευτικό σύστημα της Κύπρου και της Λιθουανίας. Ακόμη, μέσα από την παρακολούθηση μαθημάτων είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν θέματα εκπαιδευτικής μεθοδολογίας και ενσωμάτωσης της τεχνολογίας στην εκπαίδευση.

Επιπρόσθετα, οι εκπαιδευτικοί μας εξερεύνησαν την πόλη του Κάουνας, τα κυριότερα αξιοθέατα και σημαντικά μνημεία της πόλης και έμαθαν πολλά για την ιστορία της πόλης και της Λιθουανίας. Η φιλοξενία από τους εκπαιδευτικούς ήταν εξαιρετική, η οργάνωση της επίσκεψης άριστη και η αλληλεπίδραση με εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου ανεκτίμητη!

Στα πλαίσια της συνεργασίας μας με το σχολείο του Κάουνας, εκπαιδευτικοί του θα επισκεφτούν την Κύπρο και το σχολείο μας τον Οκτώβριο, για περαιτέρω αλληλεπίδραση.

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη.