Κατά τη διάρκεια των σχολικών ετών 2018-2020, το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα ERASMUS+ KA2 με το έργο "Together we can".

Σελίδα προγράμματος στο eTwinning

Σελίδα προγράμματος στο Facebook

Συντονιστής: Πορτογαλία (Ermesinde)     FACEBOOK1, FACEBOOK2

Συμμετέχοντες:

Κύπρος (Δάλι Γ΄)

Ισπανία (Alcalá del Río, Sevilla)               FACEBOOK

Ιταλία (Avola, Σικελία)                               FACEBOOK

Πολωνία (Κρακοβία)                                  FACEBOOK

Γενικοί στόχοι του προγράμματος

Ο γενικός στόχος της συνεργασίας μας είναι να βελτιωθούν οι κοινωνικές δεξιότητες των παιδιών όσον αφορά στην αποδοχή, στην κριτική σκέψη και στη συνεργασία, ώστε να εξαλειφθούν οι διακρίσεις και οι προκαταλήψεις ειδικά στον χώρο της εκπαίδευσης και γενικά στην κοινωνία.  Συγκεκριμένα, θα επιδιώξουμε να προωθήσουμε:

• Την απόκτηση από μέρους των παιδιών τέτοιων δεξιοτήτων και ικανοτήτων που θα τους επιτρέψουν να αποδέχονται τη διαφορετικότητα και να αναγνωρίζουν τη σημασία της.

• Την ανάπτυξη ενσυναίσθησης για αντιμετώπιση προβλημάτων κοινωνικής ένταξης σε τοπικό, εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

• Τη γνωριμία με την ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά και την εκτίμηση της αξίας της.

• Τη βελτίωση της ικανότητας επικοινωνίας σε ξένη γλώσσα, ιδιαίτερα στα αγγλικά.

• Τη χρήση νέων τεχνολογιών.

Από το σχολείο μας, θα συμμετέχουν σε κάθε κινητικότητα 2 εκπαιδευτικοί και τουλάχιστον 6 μαθητές.

Οι μαθητές θα συμμετέχουν σε εργαστήρια και δραστηριότητες στη χώρα υποδοχής.

Πρόγραμμα επισκέψεων (Πατήστε σε κάθε χώρα για να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες για την επίσκεψη)

Πορτογαλία (19-23 Νοεμβρίου 2018),

Πολωνία (18-22 Μαρτίου 2019) και

Κύπρος (13-17 Μαΐου 2019)

Ισπανία και

Ιταλία

Το κύριο θέμα που θα μας απασχολήσει είναι η κοινωνική ένταξη. Κάθε χώρα θα οργανώσει δραστηριότητες που συνδέονται με υποενότητες αυτού του θέματος.

Πολωνία: Αλληλεγγύη

Κύπρος: Κοινωνικές και οικονομικές διακρίσεις

Ισπανία: Ισότητα των Φύλων

Ιταλία: Μετανάστες και πρόσφυγες

Πορτογαλία: Διαπολιτισμικότητα

Όλα τα σχολεία θα εργαστούν ταυτόχρονα σε αυτά τα δευτερεύοντα θέματα και θα παρουσιάσουν τα έργα τους σε κάθε κινητικότητα.