Βράβευση Γ’ Δημοτικού Δαλιού στο πρόγραμμα «Safe Water Sports»

Η Ε΄3 τάξη του Γ΄ Δημοτικού Σχολείου Ιδαλίου, με 24 μαθητές και εκπαιδευτικό την κα. Ευρυδίκη Αννίβα, συμμετείχε με επιτυχία για δεύτερη συνεχή χρονιά (2020-21) στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του «Safe Water Sports»

.

Η Safe Water Sports Academy (Ελλάδα) είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο με βασικό στόχο την ενίσχυση της ασφάλειας σε όλες τις αθλητικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες που γίνονται στη θάλασσα και το νερό.

Το μη κερδοσκοπικό σωματείο «Safe Water Sports» ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 2015, από τον Δρ. Παναγιώτη Πασχαλάκη. Αφορμή για την ανάληψη της πρωτοβουλίας αυτής ήταν το θανάσιμο ατύχημα που έγινε το καλοκαίρι του 2014 στη Μύκονο. Συγκεκριμένα ο 10χρονος γιος του Δρ. Πασχαλάκη, Μιχαήλ, έχασε τη ζωή του, όταν μαζί με φίλους έκανε tubes (Θαλάσσιο σπορ) στην παραλία «Καλό Λιβάδι», σε μια επιχείρηση, που, όπως αποδείχτηκε αργότερα, λειτουργούσε παράνομα και το σημαντικότερο, δίχως να εφαρμόζει κανέναν από τους βασικούς κανόνες ασφαλείας που προβλέπει ο νόμος. Όπως ο ίδιος έχει αναφέρει “Το όραμα του Safe Water Sports, είναι να κάνουμε τις ελληνικές θάλασσες υπόδειγμα ασφάλειας…”

Ειδικότερα, δημιούργησε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου, το οποίο έχει στόχο την ενημέρωση και την εκπαίδευση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την ασφάλειά τους στην παραλία, τη θάλασσα, τα θαλάσσια σπορ και τις λοιπές δραστηριότητες αναψυχής που γίνονται σε αυτή.

safewater 1

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εφαρμόστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, ακόμη και κατά την περίοδο της καραντίνας (με εξ αποστάσεως εκπαίδευση) από τους μαθητές της Ε΄3, περιλαμβάνει περισσότερες από 50 δραστηριότητες που συνδυάζουν τη μάθηση με την ψυχαγωγία και οι οποίες καλύπτουν τις βασικές γνώσεις και πρακτικές που πρέπει να γνωρίζουν τα παιδιά για την ασφάλειά τους στη θάλασσα (κολύμβηση, θαλάσσια σπορ) και στις δραστηριότητες που γίνονται σε αυτή. Οι δραστηριότητες του προγράμματος είναι διαθεματικές (π.χ. τέχνη, μουσική, γλώσσα, αγωγή υγείας, γεωγραφία, φυσικές επιστήμες, φυσική αγωγή κ.λπ.) και υλοποιήθηκαν με επιτυχία στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος.

Τα βασικότερα πλεονεκτήματα του προγράμματος αυτού είναι τα εξής:

Είναι διαδραστικό, γιατί τα παιδιά συμμετέχουν ενεργά στις δραστηριότητες και συνδιαμορφώνουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Συνδυάζει τη μάθηση με την ψυχαγωγία (κατασκευές, χορό, τραγούδι, παιχνίδια κ.ά.)

Είναι πολυδιάστατο, γιατί συνδυάζει δραστηριότητες από διάφορα γνωστικά αντικείμενα (γλώσσα, μαθηματικά, γεωγραφία, τέχνη, μελέτη περιβάλλοντος κλπ).

Είναι βιωματικό και όχι μόνο θεωρητικό.

Αξιοποιεί την τεχνολογία, έτσι ώστε να κεντρίσει περισσότερο το ενδιαφέρον των μαθητών. Συγκεκριμένα, εφαρμόστηκαν από τη δασκάλα της Ε΄3, κα. Ευρυδίκη Αννίβα, τα καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα kahoot! και poll everywhere, μέσα από το οποία η εκπαιδευτικός μπορούσε να ελέγξει με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής την κατανόηση των μαθητών σε αυτά που έχουν διδαχθεί.

Βάζει τους μαθητές στο επίκεντρο του προγράμματος και δεν τους καθιστά απλά θεατές μιας παρουσίασης.

Δίνεται η ευκαιρία στους μαθητές να επικοινωνήσουν διαδικτυακά με διάφορους ολυμπιονίκες και να τους πάρουν συνέντευξη (οι μαθητές της Ε’3 είχαν την ευκαιρία να πάρουν συνέντευξη από τον αργυρό ολυμπιονίκη κολύμβησης 10 χλμ. Σπύρο Γιαννιώτη).

safewater 2

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος και την αξιολόγηση που έγινε από την υπεύθυνη του προγράμματος, κα. Ελίζα Καραπετιάν-Νικοτιάν,  διαπιστώθηκε πως ο κάθε μαθητής ανέπτυξε σε μεγάλο βαθμό την κριτική του σκέψη και απόκτησε συνείδηση σχετικά με τους κινδύνους στο νερό. Επιπρόσθετα ο κάθε μαθητής έμαθε να σέβεται και να μην φοβάται, απόκτησε γνώσεις και σωστή συμπεριφορά για την επαφή του με το υγρό στοιχείο τα οποία αποτελούν βασικό εφόδιο για την προστασία του, σε όλη του τη ζωή.

Το αποτέλεσμα αυτό επιτεύχθηκε αξιοποιώντας αρχικά τη βαλίτσα της θάλασσας καθώς και τα εργαλεία της σύγχρονης τεχνολογίας, μέσω ενός ευχάριστου ψηφιακού περιβάλλοντος που περιλαμβάνει εικονογραφήσεις, video, quiz, παιχνίδια, έρευνα κ.ά.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων η εκπαιδευτικός Ευρυδίκη Αννίβα μαζί με τους μαθητές της τάξης της (Ε’3) πήραν την 1η θέση ανάμεσα σε πολλά άλλα δημοτικά σχολεία τόσο στην Κύπρο όσο και στην Ελλάδα (στο πρόγραμμα συμμετείχαν περισσότερα από 100 σχολεία από όλες τις περιφέρειες της Ελλάδας αλλά και της Κύπρου).

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 3ο Συνέδριο Θαλασσοφυλάκων του Μη Κερδοσκοπικού Οργανισμού (ΜΚΟ) Safe Water Sports, διαδικτυακά την 1 Οκτωβρίου 2021. Η διαδικτυακή βράβευση έγινε στο πλωτό μουσείο «Νεράιδα» στον Φλοίσβο, με την υποστήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση και μεταδόθηκε από το επίσημο κανάλι της Safe Water Sports στο Youtube . Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου παρουσιάστηκαν οι εργασίες των μαθητών της Ε΄3 από την εκπαιδευτικό που υλοποίησε το πρόγραμμα, μέσα από εισήγηση καθώς και προβολή φωτογραφικού υλικού.

safewater 3