Erasmus+ KA2 “Together We Can”

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα “Together We Can”, στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας κατά την περίοδο 2018-2021.Το έργο μας βραβεύτηκε καταρχήν από το Ίδρυμα Διαχείρισης Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων (ΙΔΕΠ) Διά Βίου Μάθησης Κύπρου με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας και στη συνέχεια, από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης στις Βρυξέλλες, με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας. Η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας αποτελεί ένα δεύτερο δείγμα επιτυχίας και καταδεικνύει ότι το έργο ανταποκρίνεται σε ένα ορισμένο Ευρωπαϊκό πρότυπο.

Το έργο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA2 και συμμετείχαν, εκτός από το σχολείο μας, σχολεία από την Πορτογαλία (Ermesinde, Πόρτο – συντονιστής), την Πολωνία (Κρακοβία), την Ισπανία (Alcalá del Río, Σεβίλλη) και την Ιταλία (Avola, Σικελία). Τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων μας δημοσιεύονταν και στην πλατφόρμα του eTwinning https://twinspace.etwinning.net/73157/home και είναι προσβάσιμα σε οποιονδήποτε θέλει να γνωρίσει τις δράσεις μας στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας.

Το γενικό θέμα του έργου μας ήταν η κοινωνική ένταξη. Χωρίστηκε σε πέντε υποθέματα (Διαπολιτισμικότητα, Αλληλεγγύη, Κοινωνικές και Οικονομικές Διακρίσεις, Ισότητα των Φύλων και Μετανάστες - Πρόσφυγες), ένα για κάθε κινητικότητα. Οι γενικοί στόχοι του έργου μας ήταν:

α. να βελτιωθούν οι κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών όσον αφορά την ανοχή, την κριτική σκέψη και τη συνεργασία.

β. η συμμετοχή μαθητών με λιγότερες ευκαιρίες και/ή με σοβαρές συναισθηματικές διαταραχές με στόχο την προώθηση της ισότητας και της ένταξης.

γ. η ανάπτυξη της ενσυναίσθησης για προβλήματα ένταξης μειονεκτουσών ομάδων σε τοπικό, εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο

δ. η ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων (αγγλικά)

ε. η χρήση Νέων Τεχνολογιών

Στο πλαίσιο της συνεργασίας αυτής, πραγματοποιήθηκαν κινητικότητες εκπαιδευτικών και μαθητών στα συνεργαζόμενα σχολεία του εξωτερικού. Η πρώτη συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην Πορτογαλία από τις 19-23 Νοεμβρίου 2018 και η δεύτερη στην Πολωνία από τις 18-22 Μαρτίου 2019. Η τρίτη συνάντηση για τη σχολική χρονιά 2019-2020 πραγματοποιήθηκε στην Κύπρο από τις 13-17 Μαΐου 2019. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2019-2020, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο σχολείο της Ισπανίας (18-22 Νοεμβρίου 2019). Η επίσκεψη στο σχολείο της Ιταλίας ήταν προγραμματισμένη για τον Μάιο του 2020, ακυρώθηκε όμως λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού. Τελικά, διεξήχθη διαδικτυακά τον Ιανουάριο του 2021. Στις συναντήσεις αυτές συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία. Τα παιδιά φιλοξενούνταν από οικογένειες μαθητών/τριών του σχολείου που διοργάνωνε τη συνάντηση και συμμετείχαν σε διάφορες δραστηριότητες που οργανώνονταν από το σχολείο φιλοξενίας.

Περισσότερες πληροφορίες για τις κινητικότητες καθώς και τα αποτελέσματα του έργου μας μπορείτε να βρείτε στον ακόλουθου σύνδεσμο:

Βραβεία:

European Quality Label