ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΑΡΠΑΤΙΛΑΟΥ. ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ;

Μισητό μου ημερολόγιο,

σήμερα έκανα διάφορες κακές πράξεις. Το πρωί δεν είχα κάτι ενδιαφέρον να φάω έτσι με το χρυσό τηλεσκόπιο είδα την μαμά του Αντώνη να φτιάχνει λαχταριστά τοστ με μαρμελάδα και έτσι έστειλα τους φρουρούς μου για να τα φέρουν εδώ να τα φάω. Στο τέλος η οικογένεια του Αντώνη δεν είχε κάτι να φάει για πρωινό και μου άρεσε πολύ αυτό. Η ώρα ήταν 11:00 π.μ., είχα βαρεθεί και σκέφτηκα έναν τέλειο νόμο: οι άνθρωποι δεν δικαιούνται να κοιμούνται, πρέπει μόνο να εργάζονται στα ορυχεία και να φτιάχνουν συρματοπλέγματα. Επίσης επειδή οι κάτοικοι δεν με αγαπούσαν αποφάσισα να πω στον Βρασίλιο Βρισελιέ να μου φτιάξει ένα ξόρκι έτσι ώστε όλοι οι κάτοικοι στην Ουρανούπολη να με αγαπήσουν και να είμαι το είδωλό τους. Κάπου γύρω στο απόγευμα αποφάσισα την Ουρανούπολη να την ονομάσω Αρπατιλαούπολη. Το βράδυ ο Βρισελιέ είχε έτοιμο το ξόρκι. Το επόμενο πρωί όμως καταλάθος εγώ το σύγχισα  με την πορτοκαλάδα μου και το ήπια. Από τότε άρχισα να αγαπώ όλους τους πολίτες. Από εκείνη την μέρα όλα έγιναν όπως παλιά και οι πολίτες με αγαπούσαν χωρίς ξόρκι...

Από την Ά. Β. Στ’ 2

Μισητό μου ημερολόγιο,

Σήμερα έκανα διάφορα κακά πράγματα. Ξύπνησα στις 12 το μεσημέρι. Κάλεσα τους υπηκόους μου να έρθουν στο δωμάτιό μου για να μου βρουν ρούχα και να μου φέρουν την κορόνα μου. Σηκώθηκα από το κρεβάτι κατά την 1:00 το μεσημέρι. Μπήκα στο Ferrari μου και πήγα την πρωινή μου βόλτα. Πέρασα από τα Starbucks για να αγοράσω τον μεσημεριανό μου καφέ στο χρυσό μου ποτήρι, με το κρυστάλλινο μου καλαμάκι. Στον δρόμο μου κατέστρεψα τέσσερεις παιδικές χαρές και έχτισα από πάνω τους εργοστάσια κάθε λογής. Στον δρόμο της επιστροφής πέρασα από είκοσι σχολεία, τα επιθεώρησα και πήρα γύρω στις δέκα χιλιάδες ευρώ από τους παραβάτες των νόμων μου. Στις 2:00 το μεσημέρι είχα φτάσει στο κάστρο μου. Έφαγα το προ-μεσημεριανό μου γεύμα και κάθισα στον καναπέ για να ξεκουραστώ. Είδα ολόκληρη την σειρά του “Πώς να είσαι κακός βασιλιάς” στο NETFLIX και κοιμήθηκα για δύο ώρες. Όταν ξύπνησα, ήθελα πολύ να γράψω κάποιους νόμους για την Ουρανούπολη. Έτσι και έκανα. Άνοιξα το τετράδιο με τους νόμους μου και άρχισα να γράφω:

• Νόμος # 68: Κανένας δεν δικαιούται να έχει κλειδωμένο το σπίτι του
  • Νόμος # 69: Όλοι πρέπει να απαγγέλλουν ύμνους για μένα μετά απ’ την προσευχή τους.

Παρατήρησα πως κατά την διάρκεια της νύχτας όλοι έχουν κλειδωμένα τα σπίτια τους. Το θεωρώ απαράδεκτο. Είπα στους υπηκόους μου να ψάξουν όλα τα σπίτια και όσα ήταν κλειδωμένα, να τα κάψουν. Κατά τις 9 η ώρα, η πόλη έγινε λαμπάδα από την φωτιά.

Τι ανυπάκουοι κάτοικοι!

Α. Κ. – Στ΄2

Μισητό μου ημερολόγιο,

Σήμερα έκανα διάφορες κακές πράξεις. Το πρωί όταν ξύπνησα πήγα στο ψηλότερο σημείο του παλατιού κι είδα μια νόστιμη τσιπούρα που την ψάρεψε ένας ψαράς. Αμέσως τηλεφώνησα στους φρουρούς μου να μου την φέρουν για πρωινό. Φυσικά δεν μπορείς να φας μια τσιπούρα χωρίς πουρέ και ρύζι. Τότε τηλεφώνησα στο μάγειρα μου και μου έφτιαξε ρύζι απ’ το φίλο μου τον Κύρζι και πουρέ από τη θεία μου την Ολέ. Το μεσημέρι πέρασα πολύ καλά, διότι φυλάκισα τον Μπέλι το Μπιζέλι και τον Ρύδι το Κρεμμύδι γιατί έφτιαχναν μια κούνια. Κατόπιν φυλάκισα τον Όρα, τον πατέρα του Κυριάκου, γιατί φτερνίστηκε! Οι φυλακές γέμισαν για αυτό είπα στους πολίτες να γκρεμίσουν τα άσχημα σπίτια τους και να φτιάξουν φυλακές. Το απόγευμα έγραψα κάποιους καινούριους νόμους οι οποίοι έλεγαν: 1) Απαγορεύεται το ποδόσφαιρο, ποινή €300 000, 2) Απαγορεύεται η διασκέδαση, πρόστιμο €70 000 000. Τη νύχτα πήρα το εφιαλτικό μαξιλάρι μου και κοιμήθηκα. Είδα πολλούς εφιάλτες, ήταν όμως υπέροχοι!

Σε αποχαιρετώ μισητό μου ημερολόγιο!

Α. Ν. Στ’ 2